List of Participants

Federal Executive Authorities of the Russian Federation

Andrey KimRepresentative - Federal Agency for Fisheries
Dmitry KremenyukDeputy Head of the International Cooperation Department - Federal Agency for Fisheries
Eugenia KhamitsevichPR-manager - Agency for Human Capital Development in the Russian Far East
Evgeniy ElistratovHead of division - Departament
Evgeniy KatzDirector - The Ministry of Agriculture
Ilyia ShestakovHead - Federal Fishery Agency
Oleg Morarhead of division - VNII MVD RF
Olga ShchedrovaChief specialist of press-center - Federal agancy for fisheries of the Russian Federation
Pavel Aleksandrovich IGNATEV First Deputy General Director - Agency for Human Capital Development in the Russian Far East
Vasiliy SokolovDeputy Head - Federal Fishery Agency

Area Representatives

Altai Territory

Iuryi SyzykhGeneral manager - Gone Fishing

Arkhangelsk Region

Aleksei Korotenkovminister - Ministry of Agriculture and Trade of the Arkhangelsk Region

Kamchatka Territory

Aleksandr Titovgeneral manager - Ltd. "Kamflot"
Alexander Isakov director - Akros JSC
Antonina Pestrakova Assistant Governor of the Kamchatka Territory - The Government of the Kamchatka Territory
Evgeny Alikovich NovoselovGeneral Director - JSC "Okeanrybflot"
Liudmila BezzubkinaDirector of the office - Kolkhoz krasny truzhenik
Mikhail GalakhinCEO - JSC "YAMSy"
Oleg KirillovCommercial Director - OFVRO RKK
Oleg SovateevHead of the branch - FGFI "Centre of Fishery Monitoring and Communications'
Sergey Korostelevcoordinator - WWF-Russia
Vladimir GalitcynDeputy Chairman of the Government of the Kamchatka Territory, the Minister of Fisheries - The Government of the Kamchatka Territory
Vladimir IliukhinThe Governor of the Kamchatka Territory - Kamchatka Krai Administration

Khabarovsk region

Aleksander PopovCivil Project Manager - OJSC "Amur Shipbuilding Plant"
Aleksandr Bronnikovgeneral manager - Vostochniy rybokombinat
Aleksandr ErmolynDeputy Chairman of Khabarovsk Krai Government, Minister of Natural Resources edge - Khabarovsky Krai Government
Alexander Ivanovich PozdnyakovPresident - Association of fishery enterprises of the Amur basin
Alexei ArykovGeneral Director - Sever Co.Ltd
Andrei Merzlov Chairman of the Board - Voshod
Anna SvetlovskayaExecutive Director - Voshod
Evgeniy Kimgeneral manager - Orion
Evgeny TitovCHAIRMAN OF FAR EASTERN SBERBANK - Sberbank
German Lyfanovgeneral manager - Polluks
Igor Vaskodirector general - JSC "Khabarovskiy Shipyard"
Igor Viktorovich Bazikalovdirector - Sigma Marine Tehnology
Igor Viktorovich BudylinFirst Deputy Director General - OJSC Amur Shipbuilding Plant
Iurii MaliutaCheif technologist - Sofco Co.,Ltd.
Kirill FyrsovChairman of the Committee - Committee of Fisheries of the Ministry of Natural Resources of the Khabarovsk Krai
Konstantin YaurovHead of marketing - JSC "Khabarovskiy Shipyard"
Leonid SypaloMarketing Direktor - "Habsudmach " . Khabarovsk
Maksim Alekseevich Kluchevskiy Head of Procurement Department - Sofco Ltd
Marina PerebeinusDalnevostochny Bank Deputy Chairman of bank. - Sberbank
Maxim PetrushinDirector general - The limited liability company "Trawl Master
Mikhail Vasilievich Zhenovoydeputy of director - Far East Law Institute of MVD RF
Nikita Fastovetsproduction director - APC FK Prostor
Nikolay SuchevActing Director General - 179 Shipyard
Sergey IvashkinDeputy Chairman of the Krai Government, the Minister of Industry and Transport of the edge - The Ministry of Industry and Transport of the Khabarovsk Territory
Sergey MatvyenkoActing Director General - Khabarovsk plant named after Gorky
Sergey SheremetovDeputy Minister - Ministery of Industry and Transport of the Khabarovsk Krai
Sergey VolkovGeneral Director - Dabl KS Co.,Ltd.
Valeriy KorzunovChief Engineer - Voshod
Vladimir Kulakovgeneral manager - Amur Shipbuilding Plant
Vladimir Vasilyevich RecusouDirector general - Joint-stock company "Tralflot"

Lipetsk Region

Evgenia Uvarkina Chair of Commission on the Agricultural Sector and Development of Rural Areas - Civic chamber of Russian Federation

Magadan Region

Alla GorbatiukPersonal assistant - Magadanryba
Ekaterina ShpigotckayaPersonal assistant - Magadanryba
Marya DutovaLeading specialist of financial department - Magadanpromflot
Oleg SokolikEngineer service fleet operation - Magadanryba
Ruslan Telenkovgeneral manager - Magadanryba
Sergey GusevDeputy Director General for the Navy - Mag Si International

Moscow

Anas ShaydullinDirector of the departament of the external economic relations - IMPECO Co.,Ltd
Andrey EgorovDepartment Director - AlfaStrakhovanie Group
Andrey TeterkinGeneral Director - Russian Fishery LLC
Anton Mikhailovich GrebeshevDeputy manager - Gazprombank
Artem VilkinHead offices - FGFI Centre of Fishery Monitoring and Communications
Dmitriy KotlyarSales Manager - Nordisher Maschinenbau Rood. Baader GmbH & Co. KG. KG
Elena KrupskayaCounselor to the deputy chairman of the board of directors - SMP Bank, JSC
Eva ZnamenskayDirector - LTD Refservis Vanino
Igor Vyacheslavovich BalandinExecutive Director - Gazprombank
Irina BerdyshevaVP - JSC ALFA-BANK
Konstantin ZgurovskiySeniour Advisor for the Sust. Fishery Program - WWF
Margarita KozlovaDirektor - Refperevozki Agency
Mikhail BershadskiyPresident - AlfaStrakhovanie Group
Pavel KorotkovHead of department - Russian Agricultural Bank
Pavel Valerievich Agapovhead of economic problems division - Academy of General Prosecutor RF
Roman Aleksandrovich PleshakovDeputy Director - PJSC ROSSIYSKY CAPITAL
Sergei MaksimovBranch director - Transas
Sergey AndreevHead of corporate department - JSC ALFA-BANK
Shepeleva AnisiaRepresentative - MSC
Stanislav NaumovGR director - 5 Retail Group
Vasiliy SpiridonovExpert - MSC
Vladimir ShatravinDeputy Chairman of the Management Board - PJSC MOSOBLBANK

Moscow Region

Alexey Vladimirovich SemkinDivision Director Marine & Diesel Equipment - JSC Alfa Laval Potok
Andrey GollandtsevChairman of the Board of Directors - Slavtrans-Service
Evgenii Nikiforovgeneral manager - CJSC "CSI" BIOTEHRESURS "
Ildus KhalikovDirector - LTD REFPEREVOZKI AGENCY
Pavel StrepkovGeneral Director - JSC "Slavtrans-Service"
Yury Korolevdirector - IceClass ShipTrans

Murmansk Region

Alexey BulanovThe authorized representative of the Director on the Far East - KARAT
Andrey MartovitskiyCEO - VessVell
Denis StarkovGeneral Director - PJSC "Murmansk trawl fleet"
Oleg BurminCommercial director - VessVell
Vitaliy OrlovDirector - KARAT

Perm Territory

Anatoliy Semenovich Smosyukprazident - ZAO DMIAK "VOSTOK"
Vladimir Vyacheslavovich BiryukovSales departament director - LLC "INNOMAX"

Primorsky Territory

Margarita Kryuchkova Chief Editor - Fishnews.ru
Vitaliy PivovarchukDirector Vladivostok office - GEA Westfalia Separator CIS
Ada Kamnevageneral manager - Lev Trade, .< Ltd
Al'tair Alexandrovich Tyumenevhead - Pacific marine Department of the Federal service for supervision in the sphere of nature
Aleksandr DuplyakovPresident - Far Eastern Crab Catchers Association
Aleksandr FeiginDeputy General Director for Certification - Primorsky centre of sertification
Aleksandr GromovActing Head - Primorye territorial administration Rosrybolovstva
Aleksandr InichkinCo-founder - "Lodia" LLC.
ALEKSANDR PILIVETCdeputy manager - PILAR LTD.CO
Aleksandr RavichDeputy Director of the Vladivostok branch - FSUE "Natsrybresurs"
Aleksandr ShtankoChief adviser - FGFI "Centre of Fishery Monitoring and Communications'
Aleksandr StoyanovHead of corporate clients sales department - Sberbank
Aleksandr Timofeevgeneral manager - Far East Center for Regional Studies
Aleksandr Akimovich Snurnitsynhead of department of state control - Primorsky territorial administration of Rosrybolovstvo
Aleksandr Vladimirovich Mihaylovdirector - "VOSHOD-DV" Co.,Ltd.
Aleksei BaitaliukDeputy Director of the regional centre corporate sales - TINRO Center
Aleksei ShekhovtsovDirector Department of the Branch "Ingosstrakh" - INGOSSTRAKH INSURANCE COMPANY
Aleksei SimonovChairman - News agency
Aleksei Evgenevich KrasutskiDeputy general director on harvesting and production - JSC "Dalrybprom"
Aleksey GordienkoThe chairman of the board of directors - JSC FISHERY KOLKHOZ PRIMORETS
Aleksey PokhilHead of department on work with major clients - Alfa-Bank
Alena Dmitrievna DremliugaGeneral Director - DMP- RM
Alesya VologzhaninaConsultant Analysis Department, assessment and forecasting - Primorsky Territory Administration Department of Fisheries and Aquatic Biological Resources
Alexander Buslov - "-"
Alexander KovalskiyHead of Export Sales Department - PJSC "NBAMR" (Nakhodka Active Marine Fishery Base)
Alexander Platonovdirector - Noncommercial organization "Far East Association "Aquaculture"
Alexander Alexandrovich Dmitrievgeneral manager - LTD Akvadar
Alexander Perednyamember of the board of directors - VOSTOK-1
Alexander Nicolaevich MalkovBranch Head - JSC Alfa Laval Potok
Alexander Nikolaevich SaifulinGeneral director - JSC RYBOLOVETSKIY KOLKHOZ VOSTOK-1.
Alexander Nikolaevich Sukharenkodirector - New challenges&threats study center
Alexander Petrovich PopovDirector Representative - Nautilus Insurance agency Ltd
Alexander Petrovich Vaskov1 st vice - president of the association - Primorye Association fisheries interprices
Alexander Sergeevich Dmitrenokhead of a department - Gazprombank
Alexander Vasilyevich Plotnikov Director - Ltd "Rim"
Alexander Vladimirovich EfremovHead of the Board of Directors - JSC "Yuzhmorrybflot"
Alexander Vladimirovich SkutinHead of the Marketing Department - TD PSK LLC
Alexandr KaikoAssociated Professor - Far Eastern State Technical Fisheries University
Alexandr Alexandrovich Shushlebincommercial director - JSC R & D "KASKAD"
Alexandr L Yakovlev director - Ltd. GC "Eastern partners"
Alexey SeredaEditor - Fishnews.ru
Alexey BuglakExecutive director - Pollock Catchers Association
Alexey Vladimirovich ZlatkinDirector - Vladivostok Fishing Terminal, LLC
Alina PodkupnyakPersonal assistant - Edelweis
Anastasia NoPresident of the Association of Assistant - Developers Association of Manufacturers and Suppliers of fish processing facilities and equipment
Anastasiia NikulinaDeputy Director - Far East Center for Regional Studies
Anastasiya Kletskinadeputy director - MARITIME BANK
Anatoliy SkobelevVice director - Rosgosstrakh
Anatoliy TimoshokDeputy Head - IP Kazak
Anatoliy ZakshevskyDeputy general director - Morskoy briz
Anatoly SemashkoChief Consultant of marine research - Russian pelagic & research company
Anatoly Stanislavovich DaniliykDirector general - LLC "RK "Novyi Mir"
Andrei IvanovFirst deputy director general - JSC "Trans Wind Fleet"
Andrei KaravaevDeputy Chairman of the Commission to promote economic growth - The Public Chamber of the Primorsky Territory
Andrei Lyashenko Deputy general director - DV port
Andrei Makavchik Adviser to Director - Russian Fishery LLC
Andrei Polomargeneral manager - Antei
Andrei ViktorovsyCEO's councelor - LLC "Sealife"
Andrei ZubrikhinRepresentative - SELSTAD SA
Andrei Aleksandrovich TemnykhDeputy General Direktor - CJSC "Standers"
Andrei Valerievich BogatirevAssistant branch manager - Gazprombank
Andrej SklyuevDeputy General Director - Rybozavod Slavyanka Co, LTD.
Andrey ArefevSales department, Director - Technologicheskoe oborudovanie
Andrey BednarskiyDeputy manager of the Primorsky branch - Sberbank
Andrey BuzinCommercial director - Russian Fishery LLC
Andrey InichkinGeneral director - Foreland Co., LTD
Andrey Nazarovshareholder - Navis Argo LLC
Andrey OvchinnikovGeneral Manager - LLC ROLIZ
Andrey PogrebnoyDirector - KARAT-Treiding Co.
Andrey ZharskyPrimorsky Branch manager - Sberbank
Andrey Georgievich Nikolenkodirector - Vladivostok Ship-Repair CompanyRemPort Co.Ltd
Andrey Lyutsianovich MaksimovichAdviser of the President of APFIC - Primorye Association fisheries interprices
Andrey Vladimirovich Gostevdirector - Far Personnel Center
Anjela Konstantinovna Sibirevachief state inspector - Primorsky territorial administration of Rosrybolovstvo
Anna LeliukhinaVice-president - Developers Association of Manufacturers and Suppliers of fish processing complexes and the equipment
Anton Olegovich YuzhaninAssistant to the Honorary Consul - Honorary Consulate of the Republic of Chile
Anton Leonidovich SukhorukikhDeputy Director General - Tekhnologicheskoye oborudovanie
Anton Mikhailovich Grebeshov Deputy Head of Department - Gazprombank
ANZHELIKA VALEREVNA YAKOVENKO - DALMORFISH
Artem Evgenyevich BabiyDeputy General Director - Trinity Bay port
Artur Maissanager - Dalrubvtuz-Seine
Artyom KIMInterpreter - Consulate General of the Republic of Korea
Artyom VilkinChief - Center for Fisheries and communication monitoring system
Babir Giyas Ogly GuseinovDeputy Director - Ocean-Fish LTD
Boris Kalmykov Chief designer, consultant - Russian pelagic & research company
Boris Atamanov Deputy General Director for Commerce - Nereida
Boris Pokrovskiyhead of laboratory - TINRO-CENTER
Demyan ChekunovHead of the branch - Center for Fisheries and communication monitoring system
Denis KimSection assistant chief - THE STATE AGENCY ON FISHERY (Primorye territorial department)
Denis Anatolievich Shlyapnikovgeneralnii direktor - OOO "Dalmis"
Denis Victorovich SaranaMember of the board of directors - Vladivostok Fishing Port,JSC
Denis Y. RybalkinChief executive - "Marine engineering company",JSC
Denys Vladimirovich DremliugaGeneral Director - JSC Dalmoreprodukt
Dmitriy PetrovHead of Division of the repair ships - Russian pelagic & research company
Dmitriy DenisovChief manager of corporate sales - Rosgosstrakh PJSC
Dmitriy DmitrievDirector - Ltd "Lanash"
Dmitriy Fedorenkoprincipal surveyor - RUSSIAN MARITIME REGISTER OF SHIPPING
Dmitriy LegkiyCEO's Councelor - JSC "Vladivostok Sea Fishing Port"
Dmitriy LogachevDeputy Director of the Primorsky Regional Branch - Rosselkhozbank
Dmitry DoroshenkoDirector - Vladivostok Sea Container Terminal Co., Ltd
Dmitry Petrovich GavrilovAssistant Director-General - Ltd. "Magadanryba"
Dmitry SidorenkoCEO - VostokRefService co., LTD
DMITRY BORISOVICH MULYARDEPUTY DIRECTOR GENERAL FOR FOREIGN ECONOMIC ACTIVITIES - Ltd Akvatehnologii
Eduard KlimovChairman of the Board - Media holding Fishnews
Ekaterina ShumeikoChairman - primary trade union organization of teachers and staff Dalrybvtuz
Ekaterina Aleksandrovna AntcupovaState inspector - Federal Agency for Fishery, Primorye territorial department
Ekaterina Vladimirovna MakhortovaInsurance Department, Director - financial navigator
Elena Gubinageneral manager - LLC "Sealife"
Elena KuptsovaMain Consultant Analysis Department, assessment and forecasting - Primorsky Territory Administration Department of Fisheries and Aquatic Biological Resources
Elena NovokreshchenovaDeputy Director - OOO AH
Elena Vlademerovna Ianushfist vice-president - Far-Eastaceociation Aquaculture
Eugenii Vitalievich ShkarupaCommittee Head - Primorskyi department "Opora Russia"
Evgenii Zakharchenko Deputy General Director for General Affairs - Aleut-VLK
Evgeniy ChernyshinHead of the Trade Department - Magadanryba
Evgeniy LoshchilinHead of sales department - Stealth Co, LTD
Evgeniy Morgunkovgeneral manager - KVEN
Evgeny NaumovGen.Director - Reefers United LLC
Evgeny RubtsovOwner of vessel - JSC "Trans Wind Fleet"
Evgeny Vladimirovich PokanevichVladivostok Branch Manager - Maersk LLC
Evgeny Yuryevich Pautovhief specialist - VlF FSBI CFMC
Fedor NovikovAdvisor to the Director General - Nereida
Galina Gavrilovachief researcher of Department of aquaculture - FGBNU "TINRO-Center"
Galina MolodkinaHead of department of the analysis, assessment and forecasting - Primorsky Territory Administration Department of Fisheries and Aquatic Biological Resources
Galina TimchishinaChairman - Primary trade union organization FGBNU "TINRO Center"
Gennadiy MishchenkoDirector of the Department of Foreign Affairs and External Economic Relations - Association "BCFERRARI"
Gennadiy I SukhoteplyExecutive director - Russian pelagic & research company
Gennady TimchenkoDirector - Ltd
Georgiy EloshviliDeputy Director General for the Navy - Magadanryba
Georgiy KimRektor - Dalribvtuz
Georgiy Gennadievich MartynovPresident of the association - Primorye Association fisheries interprices
German NavoenkoHead of sub-department - Sberbank
German Stanislavovich ZverevPresident of the association - Pollock Catchers Association
Igor BalakerskyDirector - Industrial Consulting Company "Engineering services & classes" Co., Ltd
Igor KimDirector - OOO "Primrybmarket"
Igor MarmalevSales Manager - Edelweis
Igor Mikhnov First Deputy General Director for Commerce - Aleut-VLK
Igor Mozzhegorov Head of the Department - FSBI "Primorrybvod"
Igor Poletaevdirector - JSC "Pacific"
Igor SukhinHead of laboratory of aquatic invertabrate reproduction - TINRO-Center
Igor VishnevskiiGeneral director - Rybozavod Slavyanka Co.,LTD.
Igor Pavlovich Kim Deputy Director-General for Maritime Safety - JSC RYBOLOVETSKIY KOLKHOZ VOSTOK-1.
Igor Urievich VeshtortFinance Director - DVRK Group, Co Ltd
Igor Vladimirovich KovaleninChief Manager - Gazprombank
Igory GatsenkoDeputy chairman - PKRKS
Ilona Vladimirovna PolivanovaAccountant-general - Primorye Association fisheries interprices
Ilya Alexandrovich VaskovOlder state inspector - Primorye Territorial Department Federal Agency for Fisheries
Ilya Dmitrievich Vaskindirector - Far East Microsystem Ltd
Inara BusselThe Chief of the Special Risks Insurance - INGOSSTRAKH INSURANCE COMPANY
Inga KlokovaDirector - Primorskyi RF JSC Rosselkhozank
Irina ErmolaevaLawyer - LTD Fresh Logistic
Irina Gorbandirector - Office of Rosselkhoznadzor for the Primorsky Krai and the Sakhalin Oblast
Irina PeresunkoChairman - Primary trade union organization OAO "Dalrybtehtsentr"
Irina RakSenior State Inspector - THE STATE AGENCY ON FISHERY (Primorye territorial department)
Irina Rodionovageneral manager - Ltd. "Primorrybsnast"
Irina SedninaAssistant to the vice-governor - Adminsitartion of Primorsky territory
Irina TaranetsRegional editor of the site - Publishing house "Gudok"
IULIIA BELIKOVA Managing Partner - Troika Co ltd
Iuryi BalashovDeputy General Director for the Nakhodka branch - branch manager - FSUE "Natsrybresurs"
Iuryi ChnskiyChairman of the Audit Committee - Association of Primorye Fish Industry Companies
Iuryi KudryaDeputy Director General of Aquaculture - Nereida
Ivan MikhnovPresident - Antei
ivan viktorovich chigarevzamestitel upravlyauschego - planeta sport
kazunori KawaharaDirector - Japan center
Kirill ZverevExecutive director - Far East Center for Political Studies
Konstantin Kulikovsky Procurement Specialist - Morskoy briz
Konstantin Nikolaevich Porublevdirector - MARITIME BANK
Konstantin Sergeevich StelmakhSales Manager - Maersk LLC
Konstantin Valentinovich GromovLeadinq expert - Primorye territorial department FAR
Konstantin Vladimirovich KorneikoDeputy director - Australian House Co.,Ltd
Kristina SheludkoChief Expert Analysis Department, assessment and forecasting - Primorsky Territory Administration Department of Fisheries and Aquatic Biological Resources
Ksenia Pisareva Head of Project Support Department - Fishnews.ru
Leonid HarlamovHead of corporate credit department - Sberbank
Leonid Kachanovgeneral manager - CJSC "Dalrybprom"
Lev Bocharovdirector - TINRO-CENTER
Lyudmila Sergeevna KolesovaAssociate professor - Far Eastern State Technical University
Maksim labuzproduction manager - Antey
Margarita Grandovskayageneral director - Co.LTD "MTP"
Maria LomeevaHead of Domestic Sales Department - PJSC "NBAMR" (Nakhodka Active Marine Fishery Base)
Maria MalkovaExecutive Director - Mariculture farm JSC "ZHILSOCSERVIS"
Marina KovtunAssistant to the vice-governor - Adminsitartion of Primorsky territory
Marina LebedevaHead of graduate training - Far Eastern State Technical Fisheries University
Marya Yazykovacounsel - Vostokinvest
Mikhail Alekseevich Zaytsevprezident - LONGLINE FISHERY ASSOCIATION
Nadezhda KhodakovskayaChairman - Primary trade union organization of JSC "Sea Port in the Bay of the" Troitcy"
Nadezhda MyachinaChief Expert Analysis Department, assessment and forecasting - Primorsky Territory Administration Department of Fisheries and Aquatic Biological Resources
Nadezhda TelenkovaDeputy Director General - Morskoy briz
Nadezhda Anatolevna MatusevichAccountant - general - Vladkristall Co., Ltd
Natalia SolomkoFinancial Director - Public Joint Stock Company Preobrazhenskaya Base of Trawling Fleet (PJSC PBTF)
Natalia DaniulovaDirector - Vostok-More Prim
Natalia Khokhlovahead, regional government sales department - SBERBANK
Natalia Kuzminaorrespondent - Publishing house "Gudok"
Natalia OsipchukDirector of client department - Sberbank
Natalia Sherbina Acting Director General - "Horal DV" Ltd., Co
Natalia SychevaEditor - Fish-Open Project, media holding Fishnews
Natalia VigerchukDeputy Head regional government sales department - SBERBANK
Natalia Vorobevadeputy of director general - Publik joint-stock company"Dalryba"
Natalia Stepanovna PatichekChief of production department - "Daltransflot Co., LTD"
Nataliiy EgorovaChairman - Rybolovetckiy Kolkhoz "Primoretc"
Nataliiy LukyanovaConsultant Analysis Department, assessment and forecasting - Primorsky Territory Administration Department of Fisheries and Aquatic Biological Resources
Natalya Tyapshevahead of sales support department - Russian Fishery LLC
Natalya Yurievna Titovaassociate professor - Vladivostok State University Economics and Service
Nikita Olegovich KozhemyakoPresident - Far-Eastaceociation Aquaculture
Nikolai Leontievich ShikulaDepaty General Director - Public Joint Stock Company Preobrazhenskaya Base of Trawling Fleet (PJSC PBTF)
Nikolai Vladimirovich ShmikovHead of Production Department - JSC RYBOLOVETSKIY KOLKHOZ VOSTOK-1.
Oksana KorneevaChief Accountant - Magadanryba
Oksana Vasylievna Lobatseevachief state inspector - Primorsky territorial department Rosrybolovstva
Oksana Vladimirovna GubeninaGeneral director - Ocean-Fish LTD
Oleg BratukhinGeneral manager - Russian pelagic & research company
Oleg DavydenkoDirector - LTD EAST - WEST
Oleg DorozhkoDirector - Ltd. "MorTransService"
Oleg Kryvosheevgeneral manager - Vostokrybprom
Oleg LukianovDeputy Head of the branch - FGFI "Centre of Fishery Monitoring and Communications'
Oleg OznobikhinCEO - LLC Marine Chartering Agency
Oleg TeledisVice President - Union of Indigenous Peoples of the Primorsky Territory
Oleg Valentinovich KomarovGeneral director - Tekhnologicheskoye oborudovanie
Oleg Vladimirovich Hrenkovjudge - Nakhodka City Court
Olesya GaydaInterpreter - Consulate General of the Republic of Korea
Olga BulkovaChairman of the Board - Vostokinvest
Olga HolodovaHEADMASTER - Moreproduct Trade LTD
Olga KhliustovaCFO - Euphrates Co. Ltd.
Olga OsipovaChairman - Primary trade union organization of teachers and staff of Vladivostok Sea Fishing College
Olga Samoshkina General manager - Progress-Fishservice
Olga Valentinovna Korneykoassociate professor - Vladivostok State University of Economics and Service
Olga Valerevna OnokhovaEconomist - Vladkristall Co., Ltd
Pavel Nikolaevdirektor - Diomid Fish Port LLC
Pavel Sergeevich KulikovHead of the Marketing Department - JSC RYBOLOVETSKIY KOLKHOZ VOSTOK-1.
Petr GordienkoChairman - PKRKS
Petr KiselevChairman of the primary trade union organization - Probrazhenskaya base of trawling fleet
Petr OsichanskyPresident - Far Eastern Seamaster's Association
PETR BORISOVISH MAMONTOVZAM.FLOTA - DALMORFISH
Petr Vladimirovich Prongeneral director assistant - JSC RYBOLOVETSKIY KOLKHOZ VOSTOK-1.
Roman Batanovdirector - Chukotka branch of FGBNU "TINRO-Centre"
Roman ZhuravlevSales Engineer - GEA Refrigeration RUS
Ruslan KondratovDirector - Joint-Stock company Foreign Economic Association "DALINTORG"
Sergei LeliukhinChief Executive Officer - JSC "Far Eastern Fish Exchenge"
Sergei Alekseeich SkliarGeneral Director - "Kaskad-Primorie"
Sergei Nikolaevich Varnakovgeneral director - "Aspers"
Sergey EremeevGeneral Director - Public Joint Stock Company Preobrazhenskaya Base of Trawling Fleet (PJSC PBTF)
Sergey FedorenkoExecutive director - Sanitary Service of Fishing Farm
Sergey KononyukDirector - Russian Fishery LLC
Sergey Leonovgeneral director - Pacific Marine
Sergey Leychenkodeputy chief - FGFI Centre of Fishery Monitoring and Communications
Sergey Malyavindirektor - RK Tihiy Okean Co LTD
Sergey NastavshevDirector - Fisheries Department of Primorsky Region
Sergey Pozdnyakovdeputy director - TINRO-CENTER
Sergey SaksinDeputy Chairman of the Board of Directors - JSC "Transfiguration base of trawling fleet"
Sergey Shalimovthe head of Vladivostok branch - Termocon group
Sergey SidorenkoVice-Governor of the Primorsky Territory - Primorsky Krai Administration
Sergey VinichukDeputy general director - Russian pelagic & research company
Sergey VishnevskiPresident - Association "BCFERRARI"
Sergey Ziminexecutive director - RUSSIAN MARITIME REGISTER OF SHIPPING
Sergey Ivanovoch RusetskiyDeputy Director, head of corporate sales of the Vladivostok branch - AlfaStrakhovanie PLC
Sergey Pavlovich DorofeevExecutive Director - "Daltransflot Co., LTD"
Sergey Vladimirovich Safonovgeneral director - Baader-Vostok-Service LTD
SERGEY VLADIMIROVICH SLEPCHENKOGeneral Ditector - Ltd Akvatehnologii
Sinenko VladimirDeputy manager of credit - "Gazprombank" (Joint - stock Company)
STANISLAV DROZDDtputy Direktor General - ANTEY Co., LTD
Stanislav Mercushevgeneral manager - Primorsky centre of sertification
Svetlana DediaevaCompany Representative - Marlin Gold Co Ltd.
Svetlana Gennadyevna Provotorovacommercial department - Trinity Bay port
Svetlana Valerievna BerdnikovaDirector of the Vladivostok branch - AlfaStrakhovanie PLC
Tamara KuznetsovaCEO - "Systemy DV" Ltd
Tamara Mikhailovna Pekutgeneral director - TD DMP
Tamara Sergeevna Chymakovaleading Specialist - Primorye Association fisheries interprices
Tatiana Kivaevaassistant of director for relation - TINRO-CENTER
Tatiana PerestoroninaChairman - Primary trade union organization FGBU "Primorrybvod"
Tatyana Vasilevna ZhukovaHead of the department of fisheries - Primorye territorial administration
Uriy Blinovdeputy director - TINRO-CENTER
Uriy KuznetsovProfessor - Dalrubvtuz
Vadim LikhachevChairman - Association AMKOR
Vadim SmyatskikhHead of Department - Primorye territorial administration Rosrybolovstva
Vadim Sokolovanager - "KB-Kontakt"
Vadim Vladimirovich KornilovGeneral Director - CJSC "Standers"
Vagif Zeinalovgeneral manager - DV port
Valentin Andreytsevpresident - Union of Indigenous Peoples of the Primorsky Territory
Valentin BogoslavskyGeneral manager - Nereida
Valentin Evgenevich ShibanovFinance director - "Aleut-VLK Co., Ltd
Valentina SkliarDirector - The SOGAZ Insurance Group
Valeri Kosovdeputy Director - FGBNU TINRO-Center
Valeriy BezzubkinChief Executive - Edelweis
Valeriy KorkoDeputy Director - Administration of Primorsky Krai
Valeriy Sergeevich ZubakinHead of control center communications - Vladivostok branch of Federal Government-Financed Institution Centre of Fishery Monitoring and Communications
Valeryi Akulincouncilor of director - TINRO-CENTER
Vasiliy KoschievVice President - Fund "Assistance"
Vasiliy Vladimirovich ShevelevHead of direction in Nakhodka - AlfaStrakhovanie PLC
Vasily KarpenkoFirst Deputy General Director - "Horal DV" Ltd., Co
Viacheslav Sergeevich KropotovPresident - DVRK Group, Co Ltd
Victor LitvinenkoDirector of fleet - LLC ROLIZ
Viktor NikitenkoDeputy General Director for Vladivostok branch - branch manager - FSUE "Natsrybresurs"
Viktor Rudko-SilivanovVice-Chairman & Chief executive officer - Interregional Association of the Constituent Entities of the Russian Federation "Far East and Zabaykalsky Kray"
Viktor ZhukovDirector - Zarubinsky naval base
Viktor Valrrievich AkulinHead of Primorskiy region - All Russian public organization "Invesiment Russia"
Viktor Vasilevich OkhrimenkoManaging Director - Ltd ZORA
Viktor Vyacheslavovich Surkontdirector - VMRK Ltd.
Vitaliy TitarenkoDeputy Director of the regional centre corporate sales - AlfaStrakhovanie Group
Vitaly AlbrandtFleet department vice-chairman - Fish Kolkhoz "Ogni Vostoka"
Vitaly KlimenkoExecutive director - JSC R & D "KASKAD"
Vladimir KovalskiyGeneral Director - PJSC "NBAMR" (Nakhodka Active Marine Fishery Base)
Vladimir Lozinskii - Zarubinskaja Baza Flota
Vladimir MiklushevskiyThe Governor of the Primorsky Territory, Head of Administration of Primorsky Krai - Primorsky Krai Administration
Vladimir NagorniyChairman - Maritime regional organization of trade union of Fisheries
Vladimir SpevakDirector - "Information-analytical center of the Association of fishery enterprises of Primorye"
Vladimir Voitsekhovich VoronovskiiGen Director - OOO " EurAsia Shipping Consulting Ltd."
Vladimir Zakamov Chairman of the Commission to promote economic growth - The Public Chamber of the Primorsky Territory
Vladimir Alexandrovich GrigorievCEO - Stroibusinessgroup LtD
Vladimir Alexandrovich RakovHead of Laboratory Ecotoxicology - Pacific Oceanoligical Institute,Far Eastern Branch, Russian Academy of Sciences
Vladimir Andreevich Polishukdeputy director - JSK Dalmoreprodukt
Vladimir V. BardykHead FSFI "FAR-EASTERN EDERO" - FSFI "FAR-EASTERN EDERO"
Yana Yashinageneral director - Media Holding Fishnews LLC
Yaroslav Valerievich Polyntsevdeputy chief of department of state control - Primorsky territorial administration of Rosrybolovstvo
Yuriy KhiteevHead of dep. - Alfa-Bank
Yuriy MorozChairman of the primary trade union organization - Far East Expeditionary Unit rescue
Yuriyi Kiridon Deputy Head - FSBI "Primorrybvod"
Yury DidenkoPrincipal consultant, Head of new projects - Russian pelagic & research company
Yury G. RybalkinGeneral director - "Marine engineering company",JSC

Sakhalin Region

Andrei SavelyevHead of the branch - FGFI "Centre of Fishery Monitoring and Communications'
Dmitriy VinogradovExecutive Director - soyuzokean
Igor Mikhailovich BystrovDeputy Chairman of the Government of the Sakhalin region - The government of the Sakhalin region
Maxim Sergeevich VoitenkoDirector - Ltd. " SOYUZVOSTOK "
Nikolai Andreichenkogeneral director - OOO Atlantika
Oleg Nikolaevich KozhemyakoThe Governor of the Sakhalin region - The government of the Sakhalin region
Sergei SenkoDirector - ASRKS
Sergey DidenkoHead - Federal Fishery Agency (Sakhalin Region)

St. Petersburg

Edgar VinogradovDeputy general director - JSC "Exchange" Saint Petersburg "
Vakulenko SergeyProject Manager - Pulp and Paper Processes

Foreign participants

Great Britain

Deriks Kamyl

Germany

Eugen Frescher Area Sales Manager Eastern Europe - Nordischer Maschinenbau Rud. Baader GmbH + Co. KG

Norway

Elena AlmaasConsultant - Union Norwegian fishermen
Kjell Henning IngebrigtsenLeader (chairman) - The Norwegian Fishermen's Association
Otto GregussenGeneral secretary - Union Norwegian fishermen
Svein Nordal

Japan

Aomi Nakaei
Seiji HARAGUCHIExecutive Director - Hokkaido Trawl Fisheries Cooperative Federation
Toshiki Ueda

USA

Dmitriy Alekseyev
William TurnerPresident - Unimak Maritime Group

Hong Kong

Da Cheng Zhou
Kwok Keung Joseph Hui
Lo Lowell
Ming Yan Ku
Tak Hung Henry Chan
Wen Wei Zhou
Yanzhima Amagabazarova

Canada

Dmitriy Valirievich Bezruchko

Lithuania

Fiji

Victor Mr. Nazarov

China

Wei Yu Feng